Зоя Пуха: друге півстоліття – зі школою, з англійською мовою

Відому фразу з однойменної поеми Володимира Маяковського, оспівувача жовтневої революції і радянської влади, твори якого вилучені з бібліотек: «Я російську вивчив би тільки за те, що нею розмовляв Ленін», я перефразував би так: «Я англійську вивчив би за те, що нею розмовляє Європа і Америка. Буде – і Україна». Бо готується стати членом Євросоюзу. Майбутні чиновники і не тільки (нинішні – зобов’язані оволодіти українською та англійською мовами) – це сьогоднішні студенти та учні, які її вивчають.

Зокрема у Носівському ліцеї №1. Я б сказав: його вихованці європейську мову освоюють поглиблено, як у кращі роки у Носівській ЗОШ І-ІІІ ст. №3 – музику. Завдяки вчителю-методисту, відміннику народної освіти, доценту кафедри іноземних мов факультету психології і педагогіки УДУ імені М.П. Драгоманова, заслуженому вчителю України, відзначеній нагородними знаками «Василь Сухомлинський» (великий педагог), «Софія Русова» (до численних нагород, зароблених наполегливою працею, я додав би ще почесні звання: старійшина, патріарх англійської мови, мабуть, не тільки серед таких вчителів Чернігівської області) Зої Дмитрівні Пусі та її колегам.

Її уроки особливі, проводить їх так, щоб учні сповна засвоювали поданий матеріал. Але відчувала, що треба підвищувати професійний рівень, хоча він був високий. Вважала, що знань, отриманих у престижному Ніжинському педінституті ім. М.В. Гоголя на факультеті англійської мови (який закінчила з відзнакою, а Носівську середню школу – із срібною медаллю), все ж недостатньо.

Стажувалася в американському університеті, американці – у Носівській гімназії

Тому Зоя Дмитрівна взяла участь у конкурсі, який проводили американські ради при посольстві США в Україні для стажування в Америці. Заповнила анкету на 24 сторінках, де було багато прискіпливих фахових запитань, на які обґрунтовано відповіла. Успішно навчалася в Монтанському університеті, ставши національним переможцем. Окрім того, блискуче закінчила курси Британської ради, одержала статус – агент змін нової школи.

Не один рік із взаємокористю працювала з Корпусом Миру, що діяв в нашій державі і на Носівщині до початку російсько-української війни. На базі гімназії працювали американські делегації. Зоя Дмитрівна була їхнім постійним координатором, тренером з методичної роботи у головному офісі Корпусу Миру в Києві. Це був досить важливий поворот у її професійній діяльності і житті.

А тепер продуктивно втілює у життя перспективні плани, котрі у Проєкті НУШ, розроблені разом із фінансовою підтримкою Британської ради, у рамках якого вона стала однією з п’яти агентів сучасних змін у освіті на Чернігівщині, додаючи новітні методики навчання англійської мови на тренінгах, семінарах для вчителів цього надзвичайно важливого предмету.

Одночасно співпрацювала з волонтерами Корпусу Миру – пропагандистами англійської мови. Носівська гімназія стала базою для їх стажування. Вони давали уроки учням гімназії і вивчали українську мову. Зоя Дмитрівна започаткувала курси володіння англійською мовою для спільноти Носівки. На них навчалися фармацевти, підприємці, учасники фітнесклубу та інші.

Інтегровані уроки – додаткові знання

Методику викладання англійської мови Зоя Дмитрівна систематично поповнює, зробила її інноваційною, з сучасними розробками, запозичуючи і ділячись досвідом. Проєкт узгоджений з Міністерством освіти України, має сертифікат на право його реалізації.

Виходячи з нього, практикує спарені уроки (двійня, трійня, підбираючи актуальні теми), у формі діалогу з учителями: фізики – Сергієм Костянтиновичем Юрченком, зарубіжної літератури – Тетяною Іванівною Давиденко, англійської мови – Аллою Олексіївною Шульгою та Оленою Андріївною Буняк, малювання – Аллою Михайлівною Кратко.

Такі поєднання додають знань з англійської мови та інших предметів, розширюють кругозір учнів із матеріалу, який подають інші предметники. Тим більше, Зоя Дмитрівна підбирає цікаві теми для поєднання дисциплін: сім’я, суспільство, мистецтво, література, тощо.

Вона – співавтор підручника тестових завдань з англійської мови для підготовки до ЗНО. Режисер Микола Канішевський зняв про неї документальний фільм, я назвав би: «Вона випереджає свій час».

– Я докорінно змінила методику вивчення учнями англійської мови. Ввела кооперативне (групове) навчання, інтегровані уроки, де лідери, котрі найкраще говорять і пишуть, є прикладом і підмогою однокласникам. Це стало одним з пріоритетів мого навчального процесу.

Стала плідно співпрацювати з Чернігівським інститутом післядипломної освіти, де читала лекції з новітньої методики викладання англійської мови для вчителів відповідного профілю, які проходили курси підвищення кваліфікації, – резюмує Зоя Дмитрівна Пуха. 

В університеті викладала – доцентом стала

Її далеко відомою зробили надбаний вітчизняний і зарубіжний досвіди, активна участь як агента нових змін у тренінгах, що проводив Корпус Миру спільно з Міністерством освіти України у регіонах. З приводу децентралізації навчання виступала з презентаціями свого бачення сучасного навчання у Ніжинському університеті ім. М.В. Гоголя, Житомирському та Глухівському університетах, інших навчальних закладах.

Тож ректорат Українського державного університету ім. М.П. Драгоманова запросив Зою Дмитрівну прочитати курс лекцій з сучасної методики викладання англійської мови. Цей виш відомий. Із студентами надзвичайно професійно працюють викладачі. Зоя Дмитрівна легко знаходила з ними спільну педагогічну мову, взаємозбагачувались досвідом.

Зарекомендувавши себе бути достойною успішно вести викладацьку роботу у столичному вузі, його вчена рада присвоїла їй наукове звання – доцент кафедри іноземних мов факультету психології та педагогіки. Зоя Дмитрівна майже двадцять років високопрофесійно працювала у виші, який підготував багато кваліфікованих педагогічних кадрів і для шкіл Чернігівщини. Його випускники, подружжя Валерій Михайлович та Наталія Володимирівна Фурси не один рік читали географію, природознавство і біологію в Носівській гімназії, а тепер – у Носівському ліцеї №1. 

Її учні вчителюють, у фірмах працюють

Уроки Зої Дмитрівни так зацікавлюють учнів, що окремі з них стають вчителями англійської мови. Іншим англійська теж знадобилася. Яна Ременюк закінчила факультет іноземних мов Національного університету ім. Т.Г. Шевченка, працює в одному з міністерств. Аліна Тихоновська – факультет міжнародних відносин цього ж вишу. Є й учні, які задіяні у вітчизняних і зарубіжних фірмах. У вишах США навчалися Сніжана Кундюба, Олена Чередніченко, Родіон Лук’янець. І тепер працюють за кордоном, завдяки своїй вчительці. 

Зачаровують розмовами українською і англійською мовами

У Носівському ліцеї №1 уроки англійської мови – паралельно з уроками української. Тут доречно Шевченкове: «І чужому навчайтесь, і свого не цурайтесь». Уроки рідної мови, які веде філолог Лілія Олександрівна Єрьомєнкова, мені нагадують лекції з курсу «Сучасна українська літературна мова» на факультеті журналістики Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, що був головним вишем України і де я навчався. Його напрочуд цікаво читав Олесь Білодід, син Івана Петровича, академіка АНУ.

– Уроки англійської мови 52 роки веде Зоя Дмитрівна Пуха, котра відома не тільки в Україні, а й у США. Високого фахового рівня її колеги, які багато років з нею успішно працювали: Галина Йосипівна Калина, Валентина Петрівна Коваленко, Любов Іванівна Легецька, інші.

Тепер теж сильний потенціал вчителів англійської мови: Катерина Михайлівна Кузьменко, Людмила Олександрівна Ступак, Алла Олексіївна Шульга. І молоді колеги: Олеся Сергіївна Заволова, Вікторія Сергіївна Сушко, яка, закінчивши Ніжинський університет ім. М.В. Гоголя, повернулася в рідний навчальний заклад. Відмінниця Зоя Дмитрівна – теж прекрасний педагог.

Їх об’єднує і освітньо збагачує методоб’єднання англійської мови, яким завідує Зоя Дмитрівна, котра плідно співпрацює з кафедрами англійської мови Ніжинського університету ім. М.В. Гоголя і Українського державного університету ім. М.П. Драгоманова.

На засіданнях узагальнюють досвід (у кращі роки його називали золотими крупицями), вивчають новітні технології. Дирекція ліцею з усіх питань йде назустріч педагогам, аби вони вели уроки плідно і цікаво.

У репертуарі народного артиста України Тараса Петриненка є і пісня про українську мову, де такі слова: «Зачаруй мене розмовою, українською мовою». Приємно, що завдяки нашим педагогам багато з них зачаровують українською та англійською мовами, – стверджує директорка Носівського ліцею №1 Ірина Миколаївна Нечес. 

Її методика – успіхи її випускників

– Я багато років працювала разом із Зоєю Дмитрівною у Носівській ЗОШ І-ІІІ ст. і гімназії, де була директором. Її величезний професійний досвід, освітні досягнення і невичерпний педагогічний потенціал наставниці молодих колег із талантом справжнього лінгвіста. Її методика викладання англійської мови – успіхи на трудовій ниві багатьох поколінь вдячних учнів.

Вона впевнено йде продуктивно-насиченим шляхом з новими планами, ідеями, задумами, знахідками, рішучістю досягти бажаного результату. А це – знання її учнів з високими балами. Досконале володіння англійською мовою – це багато для них значить сьогодні. Адже європейська мова давно стала невід’ємною складовою сучасних пріоритетів світового розвитку. Тим більше, Україна впевнена, що стане повноправним членом Європейського Союзу, де володарює англійська мова. Їх від душі навчає дітей Зоя Дмитрівна Пуха, – говорить колишній директор Носівської гімназії, заслужений вчитель України Любов Іванівна Сліпченко.

– Я захоплююсь уроками англійської мови, які викладає Зоя Дмитрівна. У кабінеті англійської мови, як у світлиці. Тут багато наочності, англійської освітньої літератури, навіть портрети прем’єра Маргарет Тетчер і королеви Єлизавети ІІ.

Все це дається непросто. Знаходить додаткові години за рахунок недоспаних ночей, сили й натхнення, аби щодня по-новому креативно підготуватися до уроків. А також можливість у щільному розкладі і графіку методичної роботи взяти участь в педагогічних форумах, семінарах, зустрічах, для додаткових підготовчих занять з учнями, які з її допомогою досягають значних успіхів на предметних олімпіадах та Всеукраїнських змаганнях різних рівнів, у міжнародних проєктах і програмах, розробці науково-дослідних робіт, що відчутно сприяють їх успішному навчанню і працевлаштуванню в Україні та за кордоном.

Такими досягненнями вчителька пишається і сподівається, що так буде в сьогоднішніх і завтрашніх вихованцях. Вони теж реалізують глибокі знання з англійської мови. Бо їх дала педагог від Бога Зоя Дмитрівна Пуха, – зазначила учениця 6-В класу, моя онучка Євгенія Бречко.

Зоя Пуха та її найкращі учениці (справа наліво) Євгенія Бречко, Софія Вершняк та Дарія Бровко

Зоя Дмитрівна має ще один фах – малювання. Після закінчення вишу за направленням викладала в школах на Вінниччині, у Іржавецькій та Макіївській ЗОШ, що на Носівщині. Периферійна школа, де завжди не вистачало вчителів, розкрила її багатогранний талант художника, митця кольорів і тіней характерних портретів. Вела уроки образотворчого мистецтва. До свого 70-річчя намалювала 70 портретів. Зображені, як живі, відомі люди.

Але головний її фах – англійська мова. З цього предмету, який веде друге півстоліття, дала велику кількість оригінальних уроків.

– Найкращий мій урок ще попереду, – сказала Зоя Дмитрівна, вчитель-новатор, патріот. І пішла з великою любов’ю на зустріч з дітьми, несучи їм міцні знання, кращі людські якості і європейські цінності.

Микола Кохан

Ще цікаві публікації

Прокоментуйте